Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy na instalację fotowoltaiczną?

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy na instalację fotowoltaiczną?

Najważniejsza zasada to zachować spokój. Nie podpisuj niczego pochopnie, bo okazja, ostatnie sztuki w tej cenie, duże zbiorowe zamówienie, ostatnia szansa na dotacje itd. W poniższym artykule dowiesz się, jak wybrać rzetelną firmę od fotowoltaiki, co powinna zawierać umowa na instalację i w jaki sposób zweryfikować firmę podczas spotkania.

author box img

Tobiasz Imbierski

Zaktualizowano: 17 grudnia 2020 17.12.2020 Czas lektury: 4min
  • Więcej poradników o fotowoltaice

Ponad 25286 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Jak wybrać rzetelną firmę fotowoltaiczną?

Handlowcy na spotkaniu obiecają wszystko, byle zamknąć sprzedaż. Zadaj pytanie, czy znajdzie to pokrycie w umowie i w rzeczywistości. Jak mawiają: „nikt Ci tyle nie da, co oni obiecają”.

Rzetelni specjaliści od fotowoltaiki jasno określają warunki współpracy. Przedstawią wstępną ofertę i dadzą Ci się z nią przespać. Daj sobie czas na sprawdzenie ofert na zakup i montaż fotowoltaiki.

Co powinieneś wiedzieć, zanim nawiążesz współpracę z firmą od PV?

Dla ułatwienia zrób sobie tabelkę z poszczególnymi informacjami o firmie, które wydają się ważne z Twojego punktu widzenia. Warto zawrzeć tam pytania takie jak:

  1. Producent i model (moduły fotowoltaiczne, odpowiedni falownik, konstrukcja, zabezpieczenia el.).
  2. Dostawca – dystrybutor fotowoltaiki (moduły, falownik).
  3. Po okresie gwarancyjnym na montaż, z kim się kontaktować w sprawie usterek (wykonawca czy dystrybutor)?
  4. Monitorowanie działania instalacji PV po montażu (oraz po okresie gwarancji).
  5. Kto załatwia wszystkie formalności – w zakładzie energetycznym.
  6. Cena BRUTTO instalacji fotowoltaicznej (całość bez dodatkowych kosztów).
  7. Od jak dawna wykonawca działa na rynku?
  8. Termin realizacji zlecenia na fotowoltaikę.
  9. Lokalizacje wykonanych instalacji PV – w celu ewentualnych oględzin.

Umowa na instalację fotowoltaiczną – jak nie dać się oszukać?

Równie ważna zasada to czytanie umów!

To dokument, na bazie którego będzie realizowana inwestycja, a potem gwarancje. Warto przed umówieniem się na podpisanie dokumentów poprosić o przesłanie wzoru umowy na instalację fotowoltaiczną i na spokojnie z nim się zapoznać.

Umowa – co do zasady – powinna być dla Ciebie zrozumiała. Jeżeli chodzi o zapisy w umowie, to nie musisz być prawnikiem, żeby wstępnie je ocenić. Zwróć uwagę, czy w umowie zostały zapisane również Twoje prawa. Umowy pisane przez firmy chcące Cię oszukać, są zazwyczaj długie i część tekstu jest w nich napisana drobnym maczkiem. Zapewne masz w niej same obowiązki i nikłe prawa…

Gwarancja na panele fotowoltaiczne i jej zasady

Gwarancja jest ważna, ale 10-letnia gwarancja od firmy z rocznym stażem raczej nie będzie miała pokrycia. Według prawa na montaż firma musi udzielić 24-miesięczną rękojmię. Warto, żeby firma dorzuciła od siebie od 12-36 miesięcy własnej gwarancji. Poważne firmy do gwarancji podchodzą na poważnie bez licytacji „kto da więcej”. Dodatkowo sprawdź, czy gwarancja nie wymaga spełnienia dodatkowych warunków, np. przedłożenia opinii z akredytowanego laboratorium, np. z Niemiec czy Austrii, na temat produktu poddanego reklamacji. To może być kosztowne, trudne i długotrwałe w organizacji. Często nawet nieosiągalne do uzyskania.

Zaliczka dla wykonawcy instalacji fotowoltaicznej

Na szczęście mało w branży fotowoltaicznej jest oszustów, ale niestety tacy też się pojawiają. Wspólnym mianownikiem oszustów jest sprzedaż akwizycyjnadziałalność poniżej roku i mocny nacisk na zaliczki, i umowę na pierwszym spotkaniu.

Zaliczki nie są niczym złym, przeważnie sięgają 50-60% wartości umowy. Zanim jednak zapłacisz, dobrze zbadaj firmę. Spółki z o.o. sprawdzamy w KRS-ie, a działalności osobowe w bazie CEIDG. Krótka działalność nie oznacza złych intencji, ale powinna wiązać się z dokładnym sprawdzeniem firmy.

Jeżeli masz obawy, to możesz np. poprosić o zapłatę zaliczki dopiero po dostarczeniu sprzętu na teren Twojej posesji. Większość firm jest elastyczna. Warto wypracować korzystne warunki współpracy dla obu stron.

Jeżeli coś wyda Ci się podejrzane, to możesz dać umowę do sprawdzenia prawnikowi. Koszt to kilkaset złotych.

Arkusz ustaleń montażowych pod instalację fotowoltaiczną

Ważnym elementem będzie również szczegółowy „arkusz ustaleń montażowych”. To na jego podstawie zostanie wykonany projekt Twojej instalacji fotowoltaicznej. Powinien zawierać szczegółowe informacje dotyczące miejsca montażu oraz waszych wspólnych ustaleń.

Jeżeli przedstawiciel firmy przed podsunięciem umowy do podpisania, nie zrobił nawet dokumentacji zdjęciowej i nie omówił z Tobą szczegółów dotyczących montażu fotowoltaiki, to powinieneś już raczej podziękować za współpracę.

Weryfikacja firmy fotowoltaicznej podczas spotkania

Podczas spotkania finalizującego zakup na początek sprawdź, czy to NIP firmy z umowy (możesz również poprosić o przedstawienie pełnomocnictwa uprawniającego do zawierania umów w imieniu wykonawcy). Przed złożeniem podpisu warto ponownie rzucić okiem, czy jest w niej wyszczególniony sprzęt, moc oraz cena instalacji fotowoltaicznej, na którą się umówiliście.

Dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu i mam nadzieję, że okazał się on pomocny. W razie pytań – zapraszam do kontaktu.

Czytaj też: Jakie są uprawnienia do montażu fotowoltaiki?
Dodano: 15 maja 2020 Zaktualizowano: 17 grudnia 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco